Limoncello Tarifi

[Toplam:4    Ortalama:2/5]

 
Limoncello Tarifi İtalyanlar’ın dünyaya bıraktıkları en güzel miraslardan biri. Limon kabuğunun asitliği ile vodkanın birleşiminden harika bir tat ortaya çıkıyor.  Buyrunuz malzemeleri şu şekilde;

Malzemeler
10 adet limon
750 ml vodka
3.5 su bardağı su
2.5 su bardağı şeker

Yapılışı
Limonların kabuklarını sebze soyucu ile uzun şeritler halinde ayıklayın.
Kabukların altında kalan beyaz yerleri ince bıçak yardımıyla ayıklayın.
Limon kabuklarını 2 litrelik bir cam sürahiye koyun ve üzerine vodkayı ekleyin.
Sürahinin ağzını streç film ile kapatıp 4 saat oda sıcaklığında bekletin.
Şeker ve suyu geniş bir tencerede şeker iyice eriyene kadar kaynatıp soğutun.
Şekerli suyu vodkanın bulunduğu sürahiye ekleyin ve yine sürahinin ağzını kapatıp 1 gece oda sıcaklığında dinlendirin.
Limoncello’yu süzgeçten geçirip limon kabuklarını ayırın ve cam bir şişeye aktarın.
Şişeyi buzdolabında soğuyana kadar en az 4 saat bekletin.
Şişeyi 1 aya kadar dolapta tutabilirsiniz.

Görüldüğü üzere Limoncello Tarifi akşam misafirleriniz geliyorsa öyle hemen yapılabilecek bir tarif değil. Limon ve vodkanın harika birleşimini elde etmek için birkaç gün sabır etmek lazım, hatta en mükemmel tadı istiyorum diyenler 1 ayı gözden çıkartmalı. Bu sebeple sizlere tavsiyem büyük ölçekli yapıp sürekli olarak buzdolabınızda bu nadide içkiye yer vermeniz, böylece misafirlerinize her zaman ikram edebilirsiniz.

İmkanı olanlar için bir güzellik daha yapayım, eğer mümkünse dalından yeni koparılmış, kalın kabuklu limon ile yapın. Ama yok bulamazsanız da bu tarif işinizi gayet iyi şekilde görecek. Sonuçta içinde vodka ve limon olan bir şey ne kadar kötü olabilir? Çok kötü oldu diyelim, ikinci shot sonrası zaten her şey güzel gelir olacak, hiç merak etmeyin.

Dolapta durma zamanı arttıkça tadı çok daha güzel olacak. Soğuk kış akşamlarında bir shot atıp içinizi ısıtabilirsiniz. Bunun dışında güzel bir yemek sonrası mide rahatlatmak amacıyla da sunabilirsiniz. Yanında bir dilim limonlu kekle ne kadar güzel gittiğini tarif edemiyorum bile. Mutlaka çok soğuk olarak tüketin. ‘Kış akşamıyla beni sınırlama sevgili gurmem, ben bunu sıcak yaz gününde serinlemek için lıkırdatarak içerim’ diyenler! Aman dikkat sıcakta vodka fena vurur, sorumlulukla tüketiniz 🙂 Şimdiden afiyet olsun.

İlginizi Çekebilir

En Beğenilen