İtalyan Pizza Hamuru

[Toplam:3    Ortalama:3.7/5]

İtalyan pizza hamuru, bizim puf puf ekmeklerimizin yapıldığı hamur ile neredeyse aynı şekilde hazırlanan bir hamur. Her tarifte olduğu gibi sevgili İtalyan kardeşlerimiz burada da zeytinyağını özenle kullanıyorlar. Mayalı bir hamurdur, sevgi şefkat gösteriniz. Buyrunuz tarifi.

Malzemeler
3 bardak un
1 çay kaşığı tuz
2 yemek kaşığı ekstra sızma zeytinyağı
2 yemek kaşığı şeker
¾ paket kuru maya
1 bardak ılık su

Yapılışı
Şeker, maya ve suyu küçük cam bir kapta biraraya getirin.
Unu ve tuzu geniş bir kapta karıştırın ve ortasına bir havuz açın (havuz dediğimiz kabın ortasında karışımın olmadığı bir boşluk)
Bu havuza mayalı karışımı ve zeytinyağını ekleyin.
Yavaş yavaş unu ve mayalı karışımı birbirine yedirmeye başlayın.
Hamur çok yapışık olduysa bir miktar daha un ekleyin.
Tüm malzemeler birbirine iyice karışana ve pürüzsüz bir hamur oluşana kadar yoğurmaya devam edin.
Yağlanmış geniş, cam bir kaba hamuru alın ve bir havlu ile üzerini kapatın.
Hamurun büyüklüğü iki katına çıkana kadar bekletin.
Pizza yapacağınız zaman hamuru alıp 10 dakika kadar yoğurun.

İtalyan pizza hamuru yoğururken bulunduğunuz ortamın sıcaklığı gerçekten çok önemli. Çok sıcak bir ortamda hamur yapış yapış olacak, soğuk ortamda ise gerektiği gibi mayalanmayacaktır, ki onda bilek kuvveti ile yoğurduktan sonra. böyle bir şeyin başınıza gelmesini hiç istemeyiz. Pizza bir kültürün resmidir, bu sebeple hamuru için özen gösterin.

Hamuru tutup güzel bir sonuç aldıktan sonra geriye kalan ise o an evinizde olan ya da tatlı canınızın istediği malzemelerle güzel bir pizza yapmak. İtalyanlar genelde pizzayı çok etli yemiyorlar, yani ülkemizdeki gibi bol etli çeşitler tercih edilmiyor. İtalyanlar için az ama kaliteli malzemelerle rafine lezzetler almak önemli. Bu sebeple çok çeşit peynirler, kuru et ya da pepperoni kullanıyorlar. Peynirli pizzalara roka ve tere gibi yeşillikler çok yakışıyor. Ama pizzaya en yakışanı yanında güzel bir kadeh kırmızı şarap 🙂 Yaptığınız pizza çeşidine göre tercih ettiğiniz şarap değişebilir elbette, ama peyniri bol bir pizza yapacaksanız Chardonnay en güzel tercih olacaktır.

Afiyetler olsun!

İlginizi Çekebilir

En Beğenilen